Wyświetl w zestawieniu
Autor/ka – Marta Wolny
Data obrony – 2018-02-14
Uczelnia – Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Promotor/ka – dr hab. Rafał Ziembiński

Projekt wielofunkcyjnego obiektu na wyspie w Rogoźniku powstał na podstawie istniejącego obiektu powstałego w latach 70-tych XX w. i stanowi przykład swoistej transplantologii w architekturze. Odtworzone kształty, atmosfera i idee z obecnego, zdewastowanego budynku, zostają powtórzone w nowej architekturze. Dzięki temu zabiegowi, trwałość obiektów, nie tylko fizyczna, może się wydłużyć.

Nowo projektowana przestrzeń daje możliwość do kontaktu człowieka z naturą. Gęsta roślinność ukrywa obiekt, daje możliwość wyciszenia. Kompleks składa się w dwukondygnacyjnego układu pomieszczeń. Niższy poziom jest częściowo zatopiony w terenie, natomiast wyższy składa się z trzech przeszklonych brył. W jednej z nich została odtworzona idea letniej kawiarenki.

Rozmieszczenie elementów konstrukcyjnych w szklanych kostkach wynika z obrysu ścian oryginalnego obiektu. Projekt próbuje ukazać problem niszczenia i wyburzania cennych obiektów architektonicznych w Polsce. Jest to próba wskazania możliwej drogi w ratowaniu tego typu miejsc.

studentka studiów magisterskich na wydziale Architektury Wnętrz krakowskiej ASP. W swoich pracach często wraca do rodzinnych stron. W projektach próbuje odmienić utracone miejsca i uratować je przed zapomnieniem.
Zdjęcie dyplomu Zdjęcie dyplomu Zdjęcie dyplomu Zdjęcie dyplomu Zdjęcie dyplomu